JAGNIĄTKÓW

Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna - powstał na początku XX stulecia, a mieszkał w nim niemiecki pisarz i noblista z 1912 roku – Gerhart Hauptmann. Willa została nazwana „Wiesenstein”, a jej otoczenie stanowi park o powierzchni ponad 1,5 ha.W muzeum możemy zwiedzać pięć sal. Są to gabinet Gerharta Hauptmanna, biblioteka, sala kominkowa, jadalnia oraz hol nazywany „Halą Rajską”. Muzeum eksponuje głównie pamiątki po pisarzu, pierwsze wydania jego książek, dokumenty, fotografie.


Czarny Kocioł Jagniątkowski - to polodowcowy kocioł w okolicach Jagniątkowa. Położony on jest pod Śmielcem (1424 m n.p.m.), w pobliżu znajduje się szczyt i skałki o tej samej nazwie – Czeskie Kamienie (1416 m n.p.m.). Górna krawędź kotła sięga wysokości 1325 m n.p.m., a dno kotła leży na wysokości 1130-1150 m n.p.m. Kocioł cechują strome, granitowe ściany.Czarny Kocioł Jagniątkowski daje również początek Wrzosówce – rzeczce przepływającej przezJagniątków. Na dnie kotła znajduje się „Jaworowa Łąka” – nazwa pochodzi od rosnącego w tym miejscu starego okazu klona jawora. Latem na Jaworowej Łące można podziwiać kwitnącą arnikę górską.

Hutniczy Potok / Hüttenwasser - Obecnie ten strumień w Karkonoszach (Jelenia Góra - Jagniątków) nazywa się Sopot. Historyczna jego nazwa to z niemieckiego Hüttenwasser. Ze względu na jego duży spadek, siła jego wody była używana do napędzania miechów pieców budowanych w okolicy, zarówno do wytopu szkła kwarcowego (kryształów) jak i rud kruszców (złota, srebra) oraz żelaza.

​Śmielec – to jeden ze wierzchołków na głównej grani Karkonoszy o wysokości 1424 m n.p.m. Granitowy, pokryty, zarastającą kosówką, gołoborzem, szczyt Śmielec leży nad dzielnicą Jeleniej Góry – Jagniątkowem, pomiędzy Czeskimi Kamieniami i Wielkim Szyszakiem.


Grzybowiec - to najwyższy szczyt (714 m n.p.m.) północno-zachodniego fragmentu Pogórza Karkonoskiego leżącego między dzielnicami Jeleniej Góry: Jagniątkowem i Sobieszowem a Piechowicami. Na szczycie znajduje się Ośrodek Wypoczynkowy Grzybowiec. Kompleks ten powstał ponad 130 lat temu jako „Bismarckhohe” – letnia rezydencja ówczesnego kanclerza Niemiec – Otto Bismarcka. W czasie II Wojny Światowej przebywało tu dowództwo Luftwaffe. Ośrodek położony jest na szczycie, na leśnej polanie. Dookoła lasy i widok na najwyższe szczyty Karkonoszy – Szrenicę, Wielki Szyszak i Śnieżkę. Widać stąd także Jagniątków, Zamek Chojnik i Kotlinę Jeleniogórską.