Okolica

Pensjonat „Złoty Buk” oferuje pokoje w Jeleniej Górze, jednak w cichym i spokojnym miejscu pod lasem. To dzięki temu, iż Jelenia Góra jest jednym z najdłuższych miast Polski, obejmującym wiele skrajnie różnych dzielnic, będących niegdyś osobnymi miasteczkami. Dzielnicę Jagniątków, w której znajduje się nasz obiekt, cechuje cisza i bliskość tras rowerowych (ulica Zarzeczna i Karkonoska, dalej Agnieszkowska w stronę Przesieki i Zachełmia). To najwyżej (450 – 620 m n.p.m.) i najbliżej Karkonoszy położona część Jeleniej Góry. Stąd wzięła się mnogość dostępnych szlaków turystycznych.

Szlak żółty prowadzi do Schroniska „Wysoki Kamień” położonego na wysokości 1035 m n.p.m. lub w drugą stronę – na Słonecznik (1421 m n.p.m.). Szlak niebieski na Czarną Przełęcz położoną na granicy Czech i Polski, a szlak zielony do centrum Szklarskiej Poręby przez Wodospad Szklarki lub na Zamek Chojnik. Najtrudniejszy – czarny szlak poprowadzi do Schroniska „Pod Łabskim Szczytem” (1170 m n.p.m.) bądź prosto na czeską stronę do „Pod Petrovou Boudą”. Możliwości wędrowania po Karkonoszach są niezliczone, gdyż szlaki krzyżują się, bądź przechodzą w inne, prowadząc turystów kilometrami pięknych miejsc i widoków. Polecamy wycieczkę na Śnieżne Kotły szlakiem niebieskim, zielonym, a na końcu czerwonym. Stąd można kontynuować wycieczkę szczytami Karkonoszy w stronę Szklarskiej Poręby czy Karpacza. Niezapomniane widoki gwarantowane!

Miejscem wartym odwiedzenia w Jagniątkowie jest Dom Gerharta Hauptmanna, niemieckiego noblisty, który żył i tworzył w tym właśnie miejscu. Obecnie w jego domu mieści się muzeum. Nie sposób pominąć Zamek Chojnik zbudowany w XIV w. przez Księcia Bolka II jako jeden z elementów fortyfikacyjnych granic księstwa. Prowadzi nań trudny szlak, a legenda o Kunegundzie przyprawia o dreszcze największych śmiałków.

Dla osób pragnących ciszy okolica pensjonatu „Złoty Buk” ma spokojne ścieżki w lesie, grzyby i jagody, górskie potoki, w których można zanurzyć stopy, a do tego czyste powietrze i niezapomniany klimat. Otaczająca pensjonat zieleń i drzewa pozwalają odetchnąć i oderwać się na chwilę, odpocząć, delektując się widokiem gór.