Zamek Chojnik

Zamek Chojnik (Kynast) Jedna z najbardziej znanych ruin zamkowych na Dolnym Śląsku. Do dziś rozgrywane są tutaj turnieje rycerskie i zabawy dla mieszkańców. Na szczycie dużego wzniesienia Chojnik, oraz możliwość podziwiania widoków karkonoskich z wieży zamku. Do budowli prowadzą dwa szlaki, zarówno dla amatorów pieszej wędrówki, jak i rowerzystów. Ci pierwsi mogą w trakcie wspinaczki spenetrować, znajdującą się na szlaku, tzw. Jaskinię Przemytników.

 

Jak dojść?
Z naszego Złotego Buka prowadzi prosta trasa szlakiem zielonym trawersującym górę Żar prosto na górę Chojnik na której stoi zamek. Służymy radą jak tam dojść :)

Zamek Chojnik
Zamek Chojnik został zbudowany w XIV w. przez księcia Bolka II jako jeden z elementów fortyfikacji granic księstwa. Kolejnym właścicielem zamku był ród Schaffgotschów, który dokonał rozbudowy obiektu w duchu renesansu. Do czasu wielkiego pożaru w roku 1675 zamek był główną siedzibą rodu. Po pożarze, zamek nie został odbudowany, obecnie jest udostępniany do zwiedzania. Odwiedzający zamek mogą posłuchać legend, m. in. o Kunegundzie, zobaczyć pręgierz, postrzelać z kuszy i wejść na wieżę skąd rozciąga się malownicza panorama Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. Obecnie zamek jest siedzibą Stowarzyszenia Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik, które co roku, w sierpniu, organizuje Rycerski Turniej Kuszniczy „O Złoty Bełt Chojnika”.